Preskočiť na hlavný obsah

Tomáš Baťa

Čo vás napadne keď počujete meno Baťa?

Pred druhou svetovou vojnou sa stal na našom Česko-slovenskom území malý zázrak. Jedna obuvnícka rodina pomocou vlastného úsilia, sile vôle a vloženým srdcom vybudovala impérium, ktorého význam presiahol hranice nášho územia. Hlavnou postavou v tomto príbehu bol Tomáš Baťa. Jeho prístup k riadeniu podniku a výroby sú dodnes obrovskou inšpiráciou pre mnohých podnikateľov. Myšlienky Tomáša Baťu sú nesmrtelné aj po viac ako 70. rokoch.



Spoločnosť Tomáša Baťu mala v čase svojho najväčšieho rozkvetu 30 000 zamestnancov a vyrobila 50 000 000 párov topánok ročne. Stala sa zosobnením "amerického sna" po česky. Prečo? Čo robil Tomáš Baťa ináč ako jeho priemyselní súčasníci a ako aj dnešný podnikatelia? Inšpiroval sa od amerického "kolegu" Henryho Forda, zaviedol pásovú výrobu obuvy, motivoval zamestnancov, sledoval kvalitu ... je toho veľa. Hlavne myslel inak, bol veľký vizionár a to, čomu dnes hovoríme LÍDER.


Chcem sa podeliť s jeho myšlienkami "slovom aj obrazom":


Zásady, ktorými sa riadil Tomáš Baťa:

- budovať ľudí, investovať do vzdelávania

- sústavné znižovanie výrobných nákladov a výrobných cien

- podnikanie je služba spoločnosti

- výroba musí slúžiť zákazníkovi a trhu

- rozdelenie podniku na samostatné jednotky so samosprávou

- každé oddelenie nakupuje materiál od iného oddelenia a predáva materiál ďašiemu oddeleniu

- dôraz na nové poznatky a ich zavedenie do praxe  


- účasť na zisku ale aj stratách pre všetkých zamestnancov

- starostlivé plánovanie práce a prísunu materiálu s cieľom čo najlepšie využiť čas


- zodpovednosť za kvalitu a zásada nepokračovať v nekvalitnej práci

- byť príkladom, "ukáž, demonštruj, urob"



http://www.youtube.com/watch?v=jvUegwfGs5o


http://www.youtube.com/watch?v=ayl-HZLxfp8


Baťové závody sa vyznačovali vysokou kvalitou výrobkov a vysokou pracovnou morálkou. Boli otvorené zahraničným návštevám. Zavedený Baťov výrobný systém a jednoduché zásady boli inšpiráciou pre mnohé podniky, ktoré boli na "zaškolení" a dnes sú vedúcimi globálnymi hráčmi v priemysle a službách.



Pripravujeme otvorené školenia pre študentov VŠ. V prípade záujmu o školenie na tému Štíhlej výroby nás prosím kontaktujte prostredníctvom e-mailu (kliknite na meno) alebo nám nechajte odkaz v komentári.



Ďakujem a prajem Vám krásny a úspešný deň.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Takt time

Montáž Messerschmitt bf 109 Ako synchronizovať jednotlivé pracovné operácie či súvisiace procesy?  Keď sa učíme hrať na hudobný nástroj, náš učiteľ zapne metronóm. Je to malá skrinka, ktorá nám presne udáva tempo, ako máme hrať. Tempo je dané autorom skladby. Keď tempo nedodržíme, zahráme namiesto romantickej skladby pochod. A to by sa naše publikum asi náramne pobavilo... Náš zákazník je naše platené publikum. Je zároveň aj autorom skladby a dobre vie, kedy má skladba skončiť. Koniec skladby znamená, koľko výrobkov vyprodukujeme. Takt zeit V 30-ich rokoch 20. storočia si nemecký letecký priemysel požičal myšlienku taktu na zladenie finálnej montáže so zásobovaním jednotlivými lietadlovými trupmi. Bol to jednoduchý nápad, tak ako v hudbe dirigent udáva rytmus orchestru, aj zákazník udáva tempo výroby presným taktom. Tik, tik, tik... Japonci Japonské Mitsubishi počas druhej svetovej vojny vyrábalo lietadlá (legendárne Zero), a keďže technicky spolupracovalo s Nemcami a

Plytvanie

P amätáte si koniec filmu „Marečku, podejte mi pero!“? Sen hlavného hrdinu Kroupu na konci mi evokuje ideálny závod. Závod, kde ide všetko ako po masle, všetko je automatizované a v pravidelnom intervale opúšťajú linku dobré kusy. Aká je realita?  Nechcem generalizovať, ale v priemernom závode karpatského typu sa vo výrobe stretávame s prekážkami ktoré nás od ideálu významne odkláňajú.  Predstavme si cestu na ktorej na každom kroku číhajú nástrahy. Diery vo vozovke, spadnuté brvná, obchádzky a podobne. My chceme ísť maximálnou povolenou rýchlosťou, ale našu rýchlosť musíme prispôsobiť stavu vozovky. V jazyku výroby týmto prekážkam hovoríme plytvanie.  Plytvanie je všetko, čo nám nepridáva hodnotu, ale zvyšuje nám výrobné alebo prevádzkové náklady, ako sme uviedli v úvodnom článku.  Vo výrobe rozlišujeme  7 typov plytvania. Vysoké zásoby sú najväčším problémom výroby. V zásobách máme uložené peniaze, ktoré nepracujú. Samozrejme bezpečnostná zásoba pre „strýčka Príhodu“

Čo je štíhla výroba alebo lean production?

Čo je to štíhla výroba? V čom mi pomôže keď poviem zoštíhlil som svoj proces?Ako súvisí Lean našou firmou či s mojim zákazníkom? Štíhla výroba ( Lean Production) je výroba očistená od plytvania vo výrobe. Plytvanie je všetko, čo zvyšuje náklady výrobku alebo služby bez toho, aby zvyšovalo ich hodnotu. Zjednodušene povedané plytvanie, alebo ináč straty, sú prekážky v ceste efektívnemu pretváraniu vstupných zdrojov a materiálu na výstupy - konečné výrobky. Hodnotu nám pridávajú činnosti, za ktoré je náš zákazník ochotný zaplatiť, sú vykonávané na prvý krát a správne a fyzicky menia produkt. Hodnotu nám pridáva napríklad vŕtanie funkčných otvorov, ale taká kontrola presnosti už hodnotu nepridáva. Rovnako hodnotu nepridáva transport výrobku do skladu. Samozrejme výrobky treba prepravovať. Každý transport by mal byť nanajvýš účelný. To, že máme zákazku, výrábame alebo pracujeme pre zákazníka určujú tri faktory: cena kvalita dodacia lehota. Tieto faktory ovplyvňujú a tv