Follow by Email

streda 13. februára 2013

Čo je štíhla výroba alebo lean production?


Čo je to štíhla výroba? V čom mi pomôže keď poviem zoštíhlil som svoj proces?Ako súvisí Lean z mojim zákazníkom?

  Štíhla výroba ( Lean Production)  je výroba očistená od plytvania vo výrobe. Plytvanie je všetko, čo zvyšuje náklady výrobku alebo služby bez toho, aby zvyšovalo ich hodnotu. Sú to prekážky v ceste efektívnemu pretváraniu vstupných zdrojov a materiálu na výstupy - konečné výrobky. 

 Hodnotu nám pridávajú činnosti, za ktoré je náš zákazník ochotný zaplatiť, sú vykonávané na prvý krát a správne a fyzicky menia produkt. Hodnotu nám pridáva napríklad vŕtanie funkčných otvorov, ale taká kontrola presnosti už hodnotu nepridáva. Rovnako hodnotu nepridáva transport výrobku do skladu. Samozrejme výrobky treba prepravovať, ale transport by mal byť nanajvýš účelný.

  Myšlienka štíhlej výroby ako taká nie je nová. Samotná výroba ako ju poznáme dnes prešla dlhým vývojom a vývoj stále pokračuje. Majitelia výrobných podnikov sa snažia byť konkurencieschopnými. Je to nutnosť. 

Súčasný trh si vyžaduje: 

  • nižšie ceny
  • vyššiu kvalitu 
  • kratšiu dodaciu lehotu. 


Tieto tri faktory ovplyvňujú a tvoria konkurenčnú výhodu. A ako túto výhodu získať? Tak že sa zameriame na to, čo nás brzdí. A to je práve plytvanie a neefektivita.

Držím  palce pri zoštíhlovaní.

Prajem Vám krásny a úspešný deň.

Michal Červinka

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára