Preskočiť na hlavný obsah

Podcast Lean Akadémia


S
plnil som si ďalší sen/cieľ. Nahral som úplne prvý podcast, vysielanie o štíhlych procesoch a neustálom zlepšovaní Lean Akadémia.

Čomu sa budeme venovať?

Toto vysielanie je o zoštíhľovaní, zjednodušovaní a zlepšovaní procesov. Cieľom podcastu Lean Akadémie je v prvom rade inšpirovať, dávať tipy, zdieľať myšlienky ako robiť veci lepšie v práci aj v osobnom živote.

Vízia

Mojou víziou, túžbou je aby sme spolu pomohli zlepšiť svoje životy, naše okolie, krajinu, svet. Podľa odkazu Tomáša Baťu, jednom z najväčších Lídrov na našom území budeme budovať samy seba.
"Ak chceš vybudovať podnik, musíš najskôr vybudovať seba."

Pre koho je určený náš podcast?

Tento podcast nie je pre každého. Nebude pre tých, ktorí sú spokojný, tam kde sú. Nemajú radi zmeny a myslia si že všetko už vedia. Naopak poslucháč, ktorý je otvorený novým veciam, vie sa vysporiadať so zmenou a zmenu berie ako príležitosť, náš podcast uvíta.

Ako často bude podcast vychádzať?

Približne každé 2 týždňe. Samozrejme závisí to od situácie. Plánujem mať z času na čas aj hostí.

Na konci má prvého dielu je malá výzva:
Popozerajte sa okolo seba, porozmýšľajte, čo by ste potrebovali a chceli zlepšiť. Ako ste na tom, tu a teraz? Dajte si merateľný cieľ kam sa chcete dostať a každý deň to vylepšujte o 1%.

Verím, že podcast Lean Akadémia si nájde svojich priaznivcov. Budem veľmi rád ak budete zdieľat informácie a teším sa na vašu spätnú väzbu.


Odkaz na Anchor:

https://anchor.fm/michal217


Odkaz na Spotify:

Spotify


Odkaz na Google Podcasts:

Google Podcasts


Odkaz na Apple Podcasts:

Apple podcasts


Napíšte ako sa Vám podcast Lean Akadémia páčil. A ako sa Vám darí zo zlepšovaním procesov, v práci alebo doma.  Radim pomôžeme so zjednodušením a nastavením štíhlej cesty. Odstránením nepotrebného sa oslobodíte. Kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu (kliknite na meno) alebo nám jednoducho nechajte odkaz v komentári.

Ďakujem a prajem Vám krásny a úspešný deň.
Michal ČervinkaKomentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Takt time

Montáž Messerschmitt bf 109 Ako synchronizovať jednotlivé pracovné operácie či súvisiace procesy?  Keď sa učíme hrať na hudobný nástroj, náš učiteľ zapne metronóm. Je to malá skrinka, ktorá nám presne udáva tempo, ako máme hrať. Tempo je dané autorom skladby. Keď tempo nedodržíme, zahráme namiesto romantickej skladby pochod. A to by sa naše publikum asi náramne pobavilo... Náš zákazník je naše platené publikum. Je zároveň aj autorom skladby a dobre vie, kedy má skladba skončiť. Koniec skladby znamená, koľko výrobkov vyprodukujeme. Takt zeit V 30-ich rokoch 20. storočia si nemecký letecký priemysel požičal myšlienku taktu na zladenie finálnej montáže so zásobovaním jednotlivými lietadlovými trupmi. Bol to jednoduchý nápad, tak ako v hudbe dirigent udáva rytmus orchestru, aj zákazník udáva tempo výroby presným taktom. Tik, tik, tik... Japonci Japonské Mitsubishi počas druhej svetovej vojny vyrábalo lietadlá (legendárne Zero), a keďže technicky spolupracovalo s Nemcami a

Plytvanie

P amätáte si koniec filmu „Marečku, podejte mi pero!“? Sen hlavného hrdinu Kroupu na konci mi evokuje ideálny závod. Závod, kde ide všetko ako po masle, všetko je automatizované a v pravidelnom intervale opúšťajú linku dobré kusy. Aká je realita?  Nechcem generalizovať, ale v priemernom závode karpatského typu sa vo výrobe stretávame s prekážkami ktoré nás od ideálu významne odkláňajú.  Predstavme si cestu na ktorej na každom kroku číhajú nástrahy. Diery vo vozovke, spadnuté brvná, obchádzky a podobne. My chceme ísť maximálnou povolenou rýchlosťou, ale našu rýchlosť musíme prispôsobiť stavu vozovky. V jazyku výroby týmto prekážkam hovoríme plytvanie.  Plytvanie je všetko, čo nám nepridáva hodnotu, ale zvyšuje nám výrobné alebo prevádzkové náklady, ako sme uviedli v úvodnom článku.  Vo výrobe rozlišujeme  7 typov plytvania. Vysoké zásoby sú najväčším problémom výroby. V zásobách máme uložené peniaze, ktoré nepracujú. Samozrejme bezpečnostná zásoba pre „strýčka Príhodu“

Čo je štíhla výroba alebo lean production?

Čo je to štíhla výroba? V čom mi pomôže keď poviem zoštíhlil som svoj proces?Ako súvisí Lean našou firmou či s mojim zákazníkom? Štíhla výroba ( Lean Production) je výroba očistená od plytvania vo výrobe. Plytvanie je všetko, čo zvyšuje náklady výrobku alebo služby bez toho, aby zvyšovalo ich hodnotu. Zjednodušene povedané plytvanie, alebo ináč straty, sú prekážky v ceste efektívnemu pretváraniu vstupných zdrojov a materiálu na výstupy - konečné výrobky. Hodnotu nám pridávajú činnosti, za ktoré je náš zákazník ochotný zaplatiť, sú vykonávané na prvý krát a správne a fyzicky menia produkt. Hodnotu nám pridáva napríklad vŕtanie funkčných otvorov, ale taká kontrola presnosti už hodnotu nepridáva. Rovnako hodnotu nepridáva transport výrobku do skladu. Samozrejme výrobky treba prepravovať. Každý transport by mal byť nanajvýš účelný. To, že máme zákazku, výrábame alebo pracujeme pre zákazníka určujú tri faktory: cena kvalita dodacia lehota. Tieto faktory ovplyvňujú a tv